Spennende finaler i Trondheim avgjøre seriemester tittel

Vinnerne av 1.divisjon 2017-2018 jubler for medaljer, pokaler og tittelen Seriemester
Foto: David Cox

DC
08.04.2018
Seriemesterne i 1.divisjon vurderer opprykk til Mizunoliga neste sesong

​I Trondheim kom de fra sør, øst, vest og nord for å kjempe om viktige rankingpoeng som kunne bety medaljer, pokaler, titler eller nedrykk og tøffe tak i fremtiden. En seier her eller et tap der ville fort avgjøre hvilke skjebne man skulle få når siste fløyte gikk i sesongen 2017-2018. Hvis lederlagene ikke kom til semifinalene så ville lagene på 2. og 3.plass ha en sjanse å "stjele" serien i siste runden. Om lagene rett over skulle gå på et uforventet tap så kunne man slippe nedrykk og få ny kontrakt i 1.divisjon. Nesten hver eneste kamp hadde med seg en konsekvens som kunne bety glede eller sorg, jubel eller fortvilelse, gevinst eller tap. Og spenningen steg for hvert eneste poeng man vant eller tapt.

Til slutt ble lagene som tok seriemester tittelen de som var på toppen av rankingen før helgen startet. Ikke helt uforventet, men ikke uten dramatikk. Herrelaget Askim VBK tapte semifinalen men visste at de ville likevel vinne serien. Og det gjorde de, men med kun ett (1) poeng til OSI som vant finalen 2-1 over TIF Viking 2. Stort tettere går det ikke an å bli i en serie som varer over 7 måneder. Andre resultater gjorde det mulig for NTNUI 2 å sikre 3.plassen i serien til tross for at laget mest sannsynlig må ta veien ned til 2.divisjon siden elitelaget endte sist i Mizunoliga og rykker ned. For Askim betyr seieren muligheten av igjen å ta steget opp til eliteserien neste sesong. Klubben er svært interessert i dette og spillerne legger ikke skjul på at ambisjonene om spill i Mizunoliga er absolutt til stede. Så får vi se om man sender inn søknad om elitelisens når den tiden kommer.

Nederst finner man Molde VBK som per dags dato får følge av Førde VBK 2 på vei ned til 2.divisjon. En ganske bra 9.plass ser ikke ut til å kunne berge laget fra Sogn & Fjordane som var kun 13 poeng bak Blindheim IL som får fornyet kontrakt. Men Polonia Oslo har gitt beskjed at de ikke vil si ja til ny kontrakt og vil heller rykke ned til 2.divisjon. Kan dette være en mulighet for Førde VBK 2? Dette er noe NVBFs administrasjon må ta stilling til ift. tolkning av reglementet. Og svaret må komme fort siden lagene har kun en uke på seg til å si ja eller nei til 1.divisjon neste sesong.

På kvinnesiden var det Lierne IL som ble seriemester. Laget har vært lederlaget lenge og stått frem som det tøffeste laget i serien. Forsprang til Sandnes VBK på 2.plass før turneringen var slik at Lierne måtte tape i kvartfinalen for at Sandnes kunne vinne. Det samme var tilfellet for avstanden til BK Tromsø på 3.plass. Og dette var alle veldig klar over. Så når Lierne og Sandnes møtes i kvartfinalene var det seriemester tittel som sto på spill. Her ble Lierne for sterke og kunne før semifinalene ble spilt juble for seieren i 1.divisjon. For Sandnes ville tapet bli forskjellen mellom 2. og 3,plass i serien avhengig av hvordan det gikk med BK Tromsø. Resultatene viser at BK Tromsø tok 3.plass i turneringen og gikk forbi Sandnes på tabellen med 3 fattige poeng. I likhet med OSI herrene som endte på 2.plass bak Askim, ble Sandnes sin skjebne ganske tøff hele sesongen tatt i betraktning. En eneste kamp var avgjørende.
Lokal avisen og ryktene sier at Lierne vil søke om elitelisens sesongen 2018-2019. Hele bygda står bak laget som har mange gode spillere som utfyller hverandre og gir laget de beste mulighetene for å lykkes i vår øverste serien. Vi får se om det kommer en søknad fra klubben i løpet av de neste dagene.

Nederst på rankingen finner man TSI med BSI rett over. Heldigvis for begge lag er det ingen lag som rykker ned pga. rankingen. Begge får tilbud om ny kontrakt og vår stalltips er at begge studentlag blir å finne i 1.divisjon neste sesong. Verre kan det bli for OSI 2 som endte på 4.plass både i turneringen og serien. Elitelaget til OSI damer endte på 8.plass i Mizunoliga og skal rykke ned, noe som sender OSI 2 til 2.divisjon. Med andre ord, felles skjebne for studentlagene NTNUI 2 menn og OSI 2 kvinner. Ikke direkte rettferdig når man ser på deres resultater fra årets 1.divisjon.

NVBF beklager at i skrivende stund er ikke rankingen på nettsidene oppdatert med helgens resultater. Dette skyldes en "Bug" i vårt seriesystem som vi håper å fikse i løpet av mandag 9.4. slik at alt er riktig og alle kan se resultatene fra sesongen. Det vi kan vise er den totale rankingen etter turneringen slik den blir når systemet er på plass.

NVBF gratulerer vinnerne av 1.divisjon Askim VBK og Lierne IL og ønsker dem hjertelig velkommen i eliteserien 2018-2019 dersom de skulle søke om elitelisens og får den tildelt.

Ranking, 1.divisjon kvinner
LagRankingpoengTrondheimTotal
1Lierne IL29555350
2BK Tromsø26550315
3Sandnes VBK27636312
4OSI 224146287
5KFUM Volda25130281
6Blindheim IL23243275
7Skjetten21360273
8ØKSIL21040250
9BSI20333236
10TSI18226208
Ranking, 1.divisjon menn
LagRankingpoengTrondheimTotal
1Askim VBK30046346
2OSI28560345
3NTNUI 226650316
4TIF Viking 225455309
5Spirit Lørenskog21926245
6Farsund IL19643239
7TSI19240232
8Polonia Oslo18336219
9Bergkameratene19623219
10Vestli IL18033213
11Sotra VBK19320213
12Blindheim IL19616212
13Førde VBK 216930199
14Molde VBK14313

156